MUDr. Richard Klail
praktický zubní lékař
Benešova 647
Kutná Hora
+420 327 524 068
+420 737 601 222

CO DĚLÁME - PRAKTICKÉ ZUBNÍ LÉKAŘSTVÍ

Záchovné zubní lékařství - prevence zubního kazu, ošetření kazu a mechanických poškození zubů výplněmi, ošetření kořenových kanálků zubů s nevratně poškozenou zubní dření, následná rekonstrukce.

Dětské zubní lékařství - prevence zubního kazu, budování spolupráce se zubním lékařem, ošetření kazů dočasných i stálých zubů, prevence a rozpoznávání vad čelistí, skusu a postavení zubů, vad vývoje chrupu, spolupráce s ortodontistou.

Parodontologie - v základním rozsahu - prevence onemocnění dásní, instruktáž a kontrola hygieny, očištění povrchu zubu, léčba parodontálních kapes do 5 mm, spolupráce s parodontologem.

Zubní chirurgie - v základním rozsahu - vytažení zubů nebo jejich částí, méně závažné chirurgické vybavení neprořezaných zubů, výkony na dásni v rámci rekonstrukce zubů, odstranění rušivých vazivových pruhů, spolupráce s chirurgem.

Protetika – náhrady zubů a jejich částí - konvenční - bez použití implantátů.
Korunky, můstky, částečné snímatelné náhrady kotvené sponami i zásuvnými spoji, kombinace ošetření, celkové náhrady. V případe potřeby doporučení implantologovi.

Ošetření úrazů zubů.

Spolupracujícím ortodontistům ze vzdálenějších lokalit zajišťujeme po dohodě zavádění separačních gumiček a jednoduchou první pomoc.

CO NEDĚLÁME:

Výkony v celkovém znecitlivění či analgosedaci.

Ortodoncie (zubní rovnátka)

Implantáty

Náročnější chirurgické výkony - nutné individuální posouzení

Bělení zubů, aplikace šperků

INFORMACE PRO PACIENTY O ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ

Zde si můžete prostudovat, jak nakládáme s vašimi osobními údaji.

CO DĚLAT KDYŽ...

Zkrácená a zjednodušená poučení, která obvykle poskytujeme našim pacientům. Slouží k osvěžení paměti, nenahrazují vyšetření a ošetření lékařem.

Po vytažení zubu

Po vytažení zubu vzniká v prázdném lůžku krevní sraženina, která lůžko chrání a umožňuje jeho hojení. Není proto žádoucí ránu vyplachovat. V případě pozdějšího krvácení obvykle pomůže stlačení čistou tkaninou asi na 15 - 20 minut. Trvá-li silné krvácení i poté, je třeba vyhledat lékaře. Doporučujeme chlazení zmrzlinou v ústech, zvenčí je vhodné přikládat led, mražené potraviny či gel ve vodotěsném sáčku přes suchou tkaninu na postiženou část obličeje.

Lék proti bolesti je výhodné užít ještě před odezněním znecitlivění, nepřekračovat však doporučené dávkování a nezkracovat odstupy mezi dávkami.

Odpočívat je lépe v polosedě, vynechat větší námahu, kouření, konzumaci alkoholu, slunění.

Obtíže by měly zvolna ustupovat, pokud se několik dní po výkonu zvýrazní, je nejčastější příčinou právě nedostatečné vytvoření nebo pozdější ztráta či rozpad krevní sraženiny v lůžku a je vhodná kontrola lékařem.

Zejména u dětí je navíc riziko pokousání rtu a tváří před odezněním znecitlivění. Je lépe děti průběžně kontrolovat, zda nezkoušejí zuby necitlivost měkkých tkání – vzniklé vředy jsou často bolestivé déle, než zubní lůžko.

Výplachy při onemocnění dásní

Při některých onemocněních dásní či při zánětu tkání okolo nedokonale prořezaných zubů doporučujeme výplachy 0,2% roztokem chlorhexidin-diglukonátu. Prodává se v lékárnách pod nejrůznějšími názvy.

Protože pěnivo používané v pastách účinek látky ruší, je třeba před výplachem po čištění zubů řádně vypláchnout zbytky pasty čistou vodou.

Ústní vodou je třeba vyplachovat 3x – 5x denně dle doporučení, nejméně půl minuty, čas doporučujeme změřit, poté půl hodiny nevyplachovat ústa ani nepít.

Obvykle není vhodné ani účelné překračovat dobu užívání 14 dnů.

Možné poruchy chuti a zbarvování zubních povlaků odezní po vysazení přípravku.

Prevence zubního kazu u dětí

Zubní kaz je infekční onemocnění, vyvolávají je zcela určité mikroby, které nemohou žít dlouhodobě jinde, než v ústní dutině lidí. Nákaza proto nepřichází ze země ani ze vzduchu, ale od jiných lidí. Nejčastějším způsobem přenosu je olizování lžičky při krmení, dumlíku spadlého na zem, půjčování lahviček, nádobí či hudebních nástrojů od jiných dětí.

Mikroby vytvářejí na zubech povlak, který je potřeba pravidelně stírat, jakmile zuby prořežou do úst. Zejména večerní čištění je zásadně důležité. Čištění je zpočátku zcela na rodičích, postupně se dítě učí čistit samo, nejméně do 8 let věku je však nutná přinejmenším kontrola čištění rodiči s kartáčkem v ruce.

Se začátkem příkrmů je dobré začít budovat pitný režim návykem na čistou vodu či neslazený čaj. Neustálé popíjení slazených či kyselých tekutin (včetně přírodních ovocných šťáv) neumožní v ústní dutině nastolit bezpečnou rovnováhu prostředí a dochází k odvápňování zubních tkání.

Noční kojení dle libosti po 18. měsíci věku v kombinaci s infekcí může způsobit rozsáhlé poškození zejména horních předních zubů, které se následně šíří na zbytek chrupu.

Významnou úlohu v prevenci zubního kazu má fluor, který může za přítomnosti i malých množství fluoridových iontů v ústech po dostatečně dlouhou dobu zhojit počínající odvápnění zubní skloviny. Místní působení je rozhodující, spolykaný fluor v bezpečných dávkách neublíží, ale také v prevenci nijak nepomůže. Fluorid sodný je sice méně jedovatý než kuchyňská sůl, ale ve velkých dávkách může způsobovat např. skvrny na zubech. Proto mají dětské zubní pasty obsah fluoru snížen. Také se ustoupilo od dřívějšího polykání fluoridových tablet ve velkých dávkách. Případné užívání tablet by měl po zvážení celkového příjmu fluoru – zubní pasta, některé balené vody - a rizika kazivosti chrupu doporučit zubní lékař. Tableta se musí rozpustit v ústech, v závislosti na věku a spolupráci dítěte volíme ze dvou následujících přípravků:

Natrium fluoratum Slovakofarma, 250 tablet x 0,55 mg, ve skleněné lékovce, krabička do modra.
Tableta neutrální chuti, měkká, snadno se rozpouští.
Vhodná pro menší děti k doplnění fluoridu během dne – po oběde. Na začátku oběda se vloží tableta do kapky vody na lžičce, po rozmočení se případně ještě rozmělní. Jídlo se řádně zapije, aby nebylo nutné po podání tablety pít.
Kašička z tablety se podá do úst na lžičce a nezapíjí se.

Zymafluor 0,25 mg, 200 tablet, v plastové dóze, krabička do růžova.
Tableta ztužená, jemně ochucená, upravená na trpělivé vycucání.
Vhodná pro větší děti, které tabletu nerozkoušou a nespolknou.

Vestibulární clona

Leták ke cloně, kterou doporučujeme u dětí se zlozvyky vtahování rtu, vkládání jazyka mezi zuby, dumlání prstů a předmětů či dýchání ústy.

Nová snímatelná náhrada

Na novou náhradu je třeba si různou dobu zvykat.

Mluvení s náhradou se upraví zpravidla automaticky při hlasitém předčítání.

Při jídle je zapotřebí postupovat od soust, která se téměř nekoušou, sledovat chování náhrady při funkci, později zařazovat měkká, a teprve po zvládnutí užívání náhrady houževnatá sousta. Náhrada obvykle vyžaduje jiný typ žvýkání než s vlastními zuby.

Při funkci nové náhrady v ústech mohou vznikat otlaky, které nemusí znamenat chybné zhotovení náhrady – podobně jako u nových bot. Není obtěžováním lékaře požádat o úpravu náhrady v těchto místech. Někdy je zapotřebí celé řady návštěv k doladění náhrady. Před návštěvou k ošetření otlaků je zapotřebí mít náhradu asi 24 hodin v ústech, aby byl otlak dobře patrný. V opačném případe dochází k úpravám odhadem a k protahování této etapy léčby.

V žádném případě není možné kombinovat nošení starších a nových náhrad, pokud k tomu účelu nebyly zhotoveny.

Náhrady doporučujeme vyjímat na určitou část dne, aby si tkáně od nepřirozené zátěže odpočinuly. Obvykle je nejjednodušší vyjímání na noc. Lidé, kteří nosí náhradu nepřetržitě, trpí častěji kvasinkovými infekcemi úst. Pouze náhradu odevzdanou ihned po vytažení zubu doporučujeme ponechat první noc v ústech – chrání zubní lůžko a brání nadměrnému otoku, který by posléze znemožnil nasazení náhrady.

Náhradu po vyjmutí z úst pečlivě očistíme na slizniční i leštěné ploše. Můžeme k tomu účelu použít zubní kartáček, není však vhodné užití zubní pasty, protože brusiva užívaná v zubních pastách jsou příliš agresivní pro plast používaný ke zhotovení náhrad a umělých zubů a při opakovaném použití by mohla setřít jemný reliéf a náhrada by působila mrtvým dojmem. Jako čisticí prostředek můžeme použít tekuté mýdlo. Při použití komerčních čistidel náhrad je třeba věnovat pozornost typu náhrady – některá čistidla by mohla poškodit náhradu s kovovou konstrukcí.

MUDr. Richard Klail, praktický zubní lékař, Benešova 647, Kutná Hora, IČ: 41427947, účet 444793339/0800,
klail@email.cz, tel. 327 524 068, 737 601 222, www.klail.info, Fotografie: Guido Boggiani - CD Foto Bler & autor